AKADEMİK KADROMUZ

BAHAR OJAROVA

İngilizce Öğretmeni

Hakkımda

Merhaba ben Bahar Ojarova, Türkmenistan doğumluyum… Her yaştaki çocuklar için Yaratıcı Drama Eğitimi programı yürütüyorum. Tiyatro eğitmeni ve aynı zamanda yabancı dil öğretmeniyim.

Adnan Menderes Üniversitesinde Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünü bölüm birinciliği ile bitirdim. 2010 yılından beri tiyatro alanında her yaştan çocukla çalışmalar yürütmekteyim. Bunun dışında kitap evlerinde Yaratıcı Kitap Okuma çalışmaları ve İngilizce ve Türkçe eğitiminde yaratıcı dramanın yöntem olarak kullanıldığı etkinlikler gerçekleştirmekteyim.

Yedi yıllık yabancı dil öğretimi deneyiminden sonra bir vakıf üniversitesinde İngilizce öğretim görevlisi ve seviye koordinatörü olarak işe başladım. Burada öğrencilerin yazma becerilerini ve yaratıcılıklarını geliştirmeyi amaçlarken “Okuma çemberi” projesini yürüttüm ve Ağustos 2019 itibariyle çocuklar için kendi hazırlamış olduğum “Little Stars” müfredatıyla eğitim vermekteyim.

Eğitime Yaklaşımım

“Bir öğretmenin eylemleri sonsuzluk içinde yankılanır ve kimse bu etkinin sonunu görmez.” demişti Esther Wojcicki “Başarılı insanlar nasıl yetiştirilir” (How to raise successful people: The Woj Way) adlı kitabında. Wojcicki fikirlerini ve eğitim yaklaşımını benimsedim ve onun bana öğrettiği 5-Part “TRICK” (Trust, Respect, Independence, Collaboration, Kindness) formülü uyguluyorum: Güven, Saygı, Bağımsızlık, İşbirliği, İyilikseverlik.

Bu yöntem helikopter ebeveyniliğinin tam tersidir: bebeklerle ve çocuklarla yetişkinmiş gibi konuşmaktır, başarısız olmayı öğrenmektir, onların gerçek dünya ile ve kendi tutkularıyla ilgili projeler seçmesine izin vermek ve onları nasıl tamamlayacaklarını anlamalarına, her şeyden önce onlara yönetmeyi izin vermektir.

Çocuklar başarıya nasıl hedeflenmeli, bağımsız olmayı, zorluklardan, hatalardan korkmamalarını ve aynı zamanda gerçekten iyilikseven olarak (kind) kalmayı sağlamaktır amacım.

Dünya Çocuk Akademisi

Dünya Çocuk Akademisi’nin İstanbulun diğer anaokullarından konsepti farklıdır. Diğer okullarda her çocuk grubun sınıfı aynıyken, DCA da çocuklar her ders için sınıf değiştiriyor. Çocuklar gün içinde Lego sınıfından Trafik sınıfına, Atatürk sınıfından İstanbul sınıfına, Müzik sınıfından Resim sınıfına, Kimya sınıfından Sinema sınıfına dolaşıyor ve her sınıfta sınıfın temasına göre araç gereçler bulunuyor. Sınıf ortamını değişimi ise daha etkili, yaratıcı ve sağlıklı bir öğrenme ortamı yaratır. Sovyet Birliği okul sisteminde okuyan biri olarak diyebilirim ki, hala biyoloji sınıfının dolabındaki mumyalanmış fareler, kurbağalar, yılanlar, teleskoplar, coğrafya sınıfın duvarında asılı duran nerdeyse tüm dünyanın ayrı ayrı ülkelerin haritaların ağırlığı altında kaybolan Piri Reis haritasını, edebiyat sınıfında dört duvar boyunca uzanan kitaplar ile taşan kitap raflarını ve yazarların portrelerini dün gibi hatırlıyorum. Bu yüzdendir ki DCA’lıyım.

Öğretmene Mesaj Gönder
ANASAYFA GERİ DÖN DCA SPORT ACADEMY ÖN KAYIT FORMU