Ebeveyn ve Çocuk İlişkisiAnne-çocuk arasındaki ilişki kadar baba çocuk arasındaki ilişki de büyük bir öneme sahiptir. Ebeveynlerin çocukları ile oynamaları, konuşmaları, onların beslenme, temizlik gibi gereksinimlerini karşılamaları önemlidir. Bu tarzda bir ilişki kurduklarında başarılı bir ilişkinin de temelleri atılmış olur.

İnsan hayatındaki en önemli ilk ilişki ebeveyn çocuk ilişkisidir. Hayat boyunca kurulacak diğer ilişkiler için referans noktamızı ebeveynlerimizle kurduğumuz ilişki oluşturur. Ebeveyn çocuk ilişkisinde çok fazla kırgınlık, incinme, hasar oluşursa bunları tamir etmek çok zordur. Çocuklarınızla kurduğunuz ilişkide takdir, sevgi, ilgi, önemsenme duygusu ne kadar çok olursa çocuklarınız mutlu, sevebilen ve üretebilen yetişkinler olarak büyüyeceklerdir.

Çocukların Gelişiminde Onlara Nasıl Davranmalıyız?

Çocuğunuzun karnını doyurduğunuz gibi, onun duygusal ve ruhsal dünyasını, zihinsel kapasitesini de doyurun. Çocuklarınıza saygı duyarak, sevdiğinizi, önemsediğinizi göstererek, onların gelişimine destek olarak besleyin. Çocuğunuza saygı göstermek, çocuğun kendine güveninin gelişiminde çok etkilidir.

Çocuklarınıza Güvenin ve Özgüveni Yüksek Çocuklar Yetiştirin

Çocuğunuzun bilinçli ve sağlıklı bir birey olması için düşüncelerine saygı duyup ortak bir yol izlememiz gerekir.

Bunun için aile içinde olması gerekenler;
  • Çocuğunuzu Desteklediğinizi Hissettirin
  • Çocuğunuzun Sorunlarını Birlikte Çözün
  • Çocuğunuzun Özgüvenini Zedelemeyin
  • Karşılaştığınız sorunlara yaklaşımınız çözüme yönelik olsun

Çocuğunuzla ilgili çözmekte zorlandığınız sorunlar olduğunda, yoğun çaresizlik duyguları hissettiğinizde bu çocuğun sorunuyla ilgili değil anne babanın zorluklarıyla alakalı olabilir. Bu süreçte bir uzmandan veya rehberlik servisinden destek almak sorunların yerleşmeden çözülmesine yardımcı olabilir.