Blog

Çocuklarla Güçlü İlişkiler Kurmak


Bebeklikten döneminden itibaren duygusal ve temel ihtiyaçları zamanında karşılanmış çocuklar ebeveynleri ile güvenli bağlanma gerçekleştirirler. Çocuk ve ebeveynleri arasında gerçekleşen bağlanma çocuğun yaşamı boyunca kuracağı ilişkiler için model oluşturmaktadır. Ebeveyn olarak çocuğunuzla bağlarınızı kuvvetlendirmek için bazı rutinler oluşturabilirsiniz.

1- Sarılmak

Çocuğunuz güne başladığında ve günü sonlandırırken onunla sarılmak iyi bir rutindir. Sevginizi hissederek başladığı günü yine sevginizi hissederek bitirecektir. Vedalaşma ve kavuşma anlarında sarılarak temasa geçmeyi ihmal etmemek çocuğunuzu iyi hissettirecektir.

2- Oyun Oynamak

Çocuklar dünyayı oyunla deneyimlerler. İlk oyunlarını ebeveynleriyle oynarlar ve böylece oyun kurmayı da ebeveynleriyle deneyimlerler. Ne kadar çok birlikte oyun oynarsanız çocuğunuzun oyun kurmakla ilgili becerileri gelişecektir. Çocuklar oyun yoluyla öğrenirler, rahatlarlar ve iletişim kurarlar. Oyun esnasında çocuğunuzla birlikte eğlenmek endorfin ve oksitosin hormonlarınızı harekete geçirerek bağ kurmanızı sağlar.

3- Uyku Öncesi Sohbet Etmek

Okula gelen veya ebeveynleri işe giden çocuklar gün içerisinde ebeveynlerini özlerler. Uyku öncesi kaliteli geçirilen zamanlar çocukların daha rahat ve kolay bir uykuya geçişleri için önemlidir. Gün boyunca çocuğunuzun neler yaşadığını ve nasıl hissettiğini görmeniz için değerli anlardır. Bu sohbette çocuğunuzun aktardığı duyguları kabul etmeniz bağınızı kuvvetlendirecektir.

4- Gerçekten Yanında Olun

Çocuğunuzun yalnızca yanınızda olması bağ kuruyor olduğunuz anlamına gelmemektedir. Birlikte neler yapıyor olduğunuz bağ kurmak için önemlidir ve bu kaliteli zaman dediğimiz anlarla mümkündür. Telefon veya televizyon gibi başka hiçbir şey ile ilgilenmediğiniz anlar oluşturarak yalnızca onunla temas halinde olduğunuz zamanlar yaratın. Çocuğunuzla gerçek bir bağı ve sağlıklı iletişimi ancak sadece onunla ilgilendiğiniz anlarda kurabilirsiniz.

5- Birlikte Yenilen Yemekler

Yeme problemlerinin nedenlerinden biri ailecek oturulmayan ve hoş bir sohbetin olmadığı yemek masalarıdır. Olabildiğince öğünleri ailecek planlamak ve bir masa etrafında oturmak bağınızı güçlendirecektir. Herkesin keyifle yemeğini yediği ve sohbet ettiği bir ortamın içinde bulunmak çocukların yemek alışkanlıklarını düzenleyeceği gibi sahip olunan bu rutin ve sıcaklık aile dinamiklerini de güçlendirecektir.