Sanat ve Bilişim Kulübü

Sanat ve Bilişim Kulübü

Hayvan gücünden faydalanmaktan, kömüre dayalı buhar gücüne, petrole dayalı motor gücünden elektriğe enerji kaynaklarındaki değişim bireylerin ve toplumların sosyal ve ekonomik hayatlarında köklü değişikliklere neden olmuştur. Benzer şekilde, başta tren yollarına paralel giden telgrafdan, daha geniş alanlara erişim sağlayan kablolu telefona, radyoya, televizyona, faks makinesine, çağrı cihazına, cep telefonuna ve son olarak internetine iletişim araçları sosyal yapıların ve ekonomilerin davranışlarında köklü değişikliklere neden oldu.

Şimdi de bilişim teknolojilerindeki inanılmaz gelişmeler, 3D ve hatta 4D yazıcılar, insansız hava ve kara araçları ve Almanların isimlendirmesiyle Sanayi 4.0 insanlık tarihinin bilindik en eski güç kaynağı "kaslarımıza" olan ihtiyacı minimize etmek üzere. Birçok iş alanında insana fiziki olarak ihtiyacı sıfırlayan veya azaltan bir döneme giriyoruz. Rutinleri tanımlanabilen hemen her meslek üretimi ve hizmeti robotlara, akıllı cihazlara ve yazılımlara bırakmaya başladı. Bu alanda çalışan düşünür ve yazarlar gelişmeleri "yıkıcı teknolojiler çağı" olarak adlandırmaktadır.

Tarih boyunca ortaya çıkan ve "emek" kavramının değişmesine neden olan teknolojilere karşı direniş gösterebilen ve hatta bu durumu avantaja çevirebilen toplumlar, bu değişimin gerektirdiği yeni bilgi ve beceri setlerini yeni nesillerine en hızlı şekilde aktarabilenler olmuştur.

Bilişim Garajı online platformunda öğrencilerimize sağladığımız "bilgisayar kodlama", "üç boyutlu tasarım", "elektronik tasarım/akıllı cihaz geliştirme", "girişimcilik" vb. eğitimler, dünyada emek alanında meydana gelen köklü değişikliklere karşı çocuklarımızın ihtiyaç duyacakları yeni temel becerileri kazanmasını hedeflemektedir. Bu teknik beceriler sayesinde öğrencilerimiz, bilimin, teknolojinin, inovasyonun ve sanatın en temel ustalaşma yöntemi olan "deneme-yanılma-tekrar denemeyi" sonsuz defa uygulama şansı olacak.

Bilişimle Üretim ve Hayal ettiklerini Cihazlara Yaptırabilme

Öğrencilerimiz bilişim derslerinde kazanacakları"bilişimle üretim" ve "hayal ettiklerini cihazlara yaptırabilme" becerileri sayesinde Matematik ve Fen Bilimleri gibi ilerleyen yıllardaki eğitim hayatlarında öğrenecekleri kuramsal bilgileri uygulamaya dönüştürme fırsatını da yakalamış olacaklardır.

Onlara defalarca deneme-yanılma fırsatı vererek "hayallerini ete-kemiğe büründürme" şansını verecek olan bilişim dünyasının üretim araçları, çocuklarımızın çevrelerine daha meraklı gözlerle bakmasına ve karşılaştıkları akıllı teknolojileri sorgulamasına neden olacaktır. Tetiklenen merakları ve sorgulama becerileri sayesinde ileride hangi mesleği icra ederlerse etsinler hayata daha inovatif bakma becerisini kazanmış olacaklardır.

Yeni nesillerin erken yaşta "bilişimle üretim" ve "estetik" becerilerini kazanmaları yönünde en etkili ve en büyük bütçeli eğitim ar-ge kuruluşu Bilişim Garajı ile İstanbul'un merkezinde uluslararası üst seviye niteliklere sahip Dünya Çocuk Akademisi işbirliği okul öncesi eğitime bambaşka bir vizyon katmayı hedeflemektedir. Okul öncesi eğitiminin en önemli isimlerinden İtalyan Eğitimci Montessori'ninifadesiyle "dönemin üretim araçları" ile oynamalarına izin verdiğimiz çocuklar aslında oyun oynamıyor "kendi işlerini yapıyorlardır." Bu önemli saptamadan hareketle, okul öncesinde bilişim teknolojilerini çocukların sadece oyun amaçlı kullanmayıp, bunun yanında o teknolojilerle akıllıcihazlar da geliştirebileceklerini anlayabilecekleri bir eğitim modelini DCA'nın Maslak 1453 merkezinde hayata geçiriyoruz.

PROF. DR. SELÇUK ÖZDEMİR - BİLİŞİM GARAJI KURUCUSU
0

DCA Yolu Geçen Profesyonel

0

Mutlu Öğrenci / Mutlu Ebeveyn

0

DCA Yayınları

Bugün içinde bulunduğumuz bilgiye kolayca ulaşabilme çok boyutlu gözlemleme, paylaşabilme çağında yarınların umudu olan çocuklarımıza, gençlerimize çok yönlü pozitif değerler sunabilme şansına sahibiz.

Öğrencilerimizin bireysel yeteneklerini ilgilerini gözlemleyerek becerilerini geliştirip potansiyellerini daha yukarı çekebilmek ancak doğru ve sevgi dolu bir eğitim ile gerçekleşebilir. Tüm kültürlere, farklılıklara saygı duyan, doğaya ve çevreye duyarlı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkeleri doğrultusunda ve O'nun çocuklara ve gençlere verdiği değerin ışığı ile yaşadığı çevreye ve yaşama sorumluluk duyan yeni nesiller için 7/24 inanç ve azim ile çalışmak.

Her geçen gün küçülen dünya sınırlarında gerek eğitim ve bilgi paylaşımımız, gerek kardeş okullarımız ile uluslararası düzeyde ilişkiler kurmak, geliştirebilmek çocuklarımızın bir dünya vatandaşı özgüveni ile hayata çok daha inançla ve bilgi zenginliği ile başlamasını sağlamak.

Dünya Çocuk Akademisi olarak geleceğe hazırladığımız çocuklarımıza daha iyi bir eğitim ve öğretim sunmanın ayrıcaklarını yaşatacak kurumlarla ilişkilerimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Uluslararası işbirlikleri ile gelişimlerine pozitif katkı sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz.

DCA AİLESİ'NE SİZ DE DEĞER KATABİLİRSİNİZ

ÇOCUKLARIN DÜNYASINA SÜRATLE YOL ALIYORUZ.

Bugün dünyanın neresinde yaşarsanız yaşayın, her insan bireysel ve toplumsal olarak daha iyiye ulaşabilmeyi hayal eder. Bireysel sorumluluklarımızı ne kadar geliştirebilirsek, bizlere daha kaliteli bir yaşam getirecek olan çevremize, parçası olduğumuz topluma da o kadar faydalı olabiliriz.Biz, "çevremize, yaşadığımız dünyaya neler katabiliriz'i" bir yaşam mottosu olarak görüyoruz. Artık, ailesini sınıfını sahiplenen, özgüvenli, oynadığı oyundan keyif alan, sorular soran, çevresine neşe katan çocukların dünyasına doğru süratle yol alıyoruz.

AKADEMİK KADRO KARİYER