Hakkımızda | DCA Maslak | Yolculuğun Başlangıcı

Hakkımızda | DCA Maslak | Yolculuğun Başlangıcı

Bizleri birbirimizle, eğitim kadromuzla sizlerle buluşturan YOLCULUĞUN BAŞLANGICINI, bir anlamda DCA'nın kuruluş hikayesini kaleme alalım HAKKIMIZDA bölümünde...Bu yolda neler yaşayıp, neler HİSSETTİĞİMİZİN küçük bir paylaşımı...
Ben, okulun kurucusu, Murat Didin eğitimime büyük değer veren, tahsilim için hiç bir fedakarlıktan kaçınmayan bir anne babanın evladı olarak çok şanslı doğduğuma inanıyorum.

Küçüklüğüm, Erzurumda, evde elektrik olmadığı için, sokak lambalarının altında ders çalışarak, o azmini İTÜ İnşaat Mühendisliği öğrenciliğine kadar ulaştırıp, bölümünü 1. olarak bitiren babamın hikayelerini dinleyerek geçti. TED Ankara Koleji ve ODTÜ İnşaat dan sonra basketbol topu, koçluğu ile devam eden yaşam planım, İtalya, Almanya gibi ülkelerde çalışmamı sağladı. Sevgili oğlumuz Ahmet'in, oralarda Rimini de, Frankfurt da, Düsseldorf da devam ettiği okullar bana, 'niye Türkiye de daha iyisi olmasın ki' vizyonunu, düşünce yolunu açtı.

Önce hayaller ile başlayan hemen her hedef gibi, Sevgili Harun Erdenay ile "eğitim, spor ve yabancı dil ile programlanacak" bir anaokulu için yer ararken, yolumuz büyük bir tesadüf ile, kardeş okulumuz Ankara Dünya Çocuk Üniversitesinin kurucusu Serdar Aslan ile buluştu. Serdar ile, okul planları, vizyonları derken, koca bir yılı, İstanbul-Ankara arasında mekik dokuyarak geçirdik. Ankara DCU'yu izleyip, yaşarken içimizde oluşan 'O özgüven' beni ve Harun'u İstanbul kazan, biz kepçe, hayallerimizdeki okul yerini aramaya yöneltti.Kaderimizde, Maslak ve 1453 Ağaoğlu varmış.

İmzalardan sonra işe koyulduk. Ülkemizin yaşadığı, inişli çıkışlı inşaat ekonomisinden bizde nasibimizi aldık. Bir dolu zorlukla karşılaşsakta, VAR GÜCÜMÜZ ile yola devam ettik. Ben aynı anda, hiç bitmeyen basketbol ve koçluk sevdam ile Litvanya da, 'O sihirli topun' arkasından koşarken, Harun ERDENAY, inşaatın, kontrolün ve kafamızda ki tematik okulun, sınıf giydirmelerinin tasarım, üretim parçası ile yakından ilgilendi.

Çok meşakkatli geçen inşaat süreci sonrasında, büyük bir kısmı ikinci kere, yeniden yapılan inşaatımız sona ermek üzere iken, , boş durmayan KADER PLANI beni sevgili Onur ATAKAY ile taaa LİTVANYALARDA buluşturdu. O turuncu topa sevdalı olanların, O'nun peşinden koşanların buluşması...

Onur ortağı Sedat YILMAZ ile beraberce, kurdukları, her geçen gün büyüyen SİNTEK MAKİNA ve MADENCİLİK ile; benzer ruhlar, benzer yaşam görüşleri, ayni eğitim inancı, ayni misyon... okulların, eğitimin gelişimini konuşurken, kalben çoktan yan yana gelip, beraber olmuştuk bile...

Adına çok rahatlıkla kampüs diyebileceğimiz okulumuzu kiralarken, hayata geçirirken, Ağaoğlu üst yönetiminden arkadaşlar, hatta büyük oğlum Burak, kızım Başak, "niye böyle bir yatırım" diye sorarken tek cevabım vardı onlara; yarınlar için, " İZ BIRAKMAK..."

Onur ve Sedat'ın çocukları gibi büyüttükleri SİNTEK'in mottosunun, "SİNTEK, İZ BIRAKIR" olması şaşırtmadı sizleri değilmi?.. Beni de aynen... Onlarda İZ BIRAKMAK için çıkmışlardı yola, EĞİTİMCİ aile fertleri, öğretmen anneler, kardeşler, eşler ile...

Farklı jenerasyonlardan, 2 ODTÜ'lü, 1 HACETTEPE'li ; ÜÇ Mühendisin EĞİTİM İNANÇLARI, AŞKLARI, YÖNETİMLERİ, en iyi eğitimi için bütün güçlerini verdikleri, Burak, Başak, Ahmet den; Yiğit ve Melis'den; Uras ve Uzay'dan; Alihan, Kaya, Lina'dan; Teoman'dan tüm bu güzel ülkenin güzel çocuklarına kadar uzanan SEVGİ ile EN ÇAĞDAŞ EĞİTİM katkısını verebilmek için burada DCA da sizlerle buluştuk...

Kalben inanıyoruzki, bu beraberliğin, bu buluşmanın mutlaka evrensel nedenleri var ve vardır. Gelecek nesillere en dikkatli üretimleri, çağdaş geleceği hazırlayabilmek için, tüm inovatif gücümüzü, sevgimizi kullanarak, HAYATLARA DOKUNABİLMEK...

Buradaki, insan ve yaşam sevgisinin devamında, ortak duygular asla durmamak üzerine kurulu. Doğru, çağdaş planlanan, sevgi dolu bir eğitimin hepimizin , bu vatanın her çocuğunun hakkı olduğuna inanıyoruz.

Bir çok detayı görerek, hissederek büyümeleri, minik yaşlarda sporun değerini, keyfini alarak, ömür boyu spor yapabilmeleri, hayatta sevgi, anlayış gibi kavramlara bu sıralarda ulaşabilmeleri bizlerin en büyük hayali ... Okulumuzun fiziksel zenginliğine, eklenecek, eklenmekte olan eğitim titizliği, programları ile çok özgün, bir kaç yılda ülkemizin sınırlarını aşıp, Avrupa da örnek olacak bir okul yaratmak üzere çıktık yola..

İZ BIRAKMAK.., bilgilerini, donanımını yarınlara, yarınların büyükleri ile taşıyabilmenin zevkini, keyfini tanımlayabilmek, onları POSİTİF DOKUNUŞLAR ile yaşama hazırlamaktan daha ulvi ne olabilirki ?...

BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ... HER GÜN DAHA DA KOCAMAN OLMAK İÇİN BİR ARADA OLAN...
Tüm anaokullarının daha da iyi olabilmek, eğitim ve yaşam kalitesini en yukarıya çekebilmek için var olacakları yarışta, her daim en önlerde koşarak, bizlere tanınan eğitim desteklerinin, ailelerimizin çabalarının karşılığını verebiliriz...

Dualarımız, teşekkürlerimiz ile... Hepimiz adına, kurucu olarak, Murat Didin...

0

DCA Yolu Geçen Profesyonel

0

Mutlu Öğrenci / Mutlu Ebeveyn

0

DCA Yayınları

Bugün içinde bulunduğumuz bilgiye kolayca ulaşabilme çok boyutlu gözlemleme, paylaşabilme çağında yarınların umudu olan çocuklarımıza, gençlerimize çok yönlü pozitif değerler sunabilme şansına sahibiz.

Öğrencilerimizin bireysel yeteneklerini ilgilerini gözlemleyerek becerilerini geliştirip potansiyellerini daha yukarı çekebilmek ancak doğru ve sevgi dolu bir eğitim ile gerçekleşebilir. Tüm kültürlere, farklılıklara saygı duyan, doğaya ve çevreye duyarlı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkeleri doğrultusunda ve O'nun çocuklara ve gençlere verdiği değerin ışığı ile yaşadığı çevreye ve yaşama sorumluluk duyan yeni nesiller için 7/24 inanç ve azim ile çalışmak.

Her geçen gün küçülen dünya sınırlarında gerek eğitim ve bilgi paylaşımımız, gerek kardeş okullarımız ile uluslararası düzeyde ilişkiler kurmak, geliştirebilmek çocuklarımızın bir dünya vatandaşı özgüveni ile hayata çok daha inançla ve bilgi zenginliği ile başlamasını sağlamak.

Dünya Çocuk Akademisi olarak geleceğe hazırladığımız çocuklarımıza daha iyi bir eğitim ve öğretim sunmanın ayrıcaklarını yaşatacak kurumlarla ilişkilerimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Uluslararası işbirlikleri ile gelişimlerine pozitif katkı sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz.

DCA AİLESİ'NE SİZ DE DEĞER KATABİLİRSİNİZ

ÇOCUKLARIN DÜNYASINA SÜRATLE YOL ALIYORUZ.

Bugün dünyanın neresinde yaşarsanız yaşayın, her insan bireysel ve toplumsal olarak daha iyiye ulaşabilmeyi hayal eder. Bireysel sorumluluklarımızı ne kadar geliştirebilirsek, bizlere daha kaliteli bir yaşam getirecek olan çevremize, parçası olduğumuz topluma da o kadar faydalı olabiliriz.Biz, "çevremize, yaşadığımız dünyaya neler katabiliriz'i" bir yaşam mottosu olarak görüyoruz. Artık, ailesini sınıfını sahiplenen, özgüvenli, oynadığı oyundan keyif alan, sorular soran, çevresine neşe katan çocukların dünyasına doğru süratle yol alıyoruz.

AKADEMİK KADRO KARİYER